A certain brand of coffee comes in two sizes. A 12.3-ounce package costs $2.99. A 33.9-ounce package costs $8.74. Find the

A certain brand of coffee comes in two sizes. A 12.3-ounce package costs $2.99. A 33.9-ounce package costs $8.74.

Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
per ounce
Unit price for the 12.3-ounce package: sl]
Unit price for the 33.9-ounce package: $[] per ounce
The better buy:
O The 12.3-ounce package
O The 33.9-ounce package
O Neither (They have the same unit price)
Х
5
Continue


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *