Kelsey makes pendants that she would like to sell at an upcoming craft fair. She must pay $150 to rent

Kelsey makes pendants that she would like to sell at an upcoming craft fair. She must pay $150 to rent a booth at the craft fair. The materials for each pendant cost $3.50, and she plans to sell each pendant for $8.50. To make a profit, she must make more money than she spends. Kelsey has already made 10 pendants.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *