This is timed and i ! Henry is purchasing a number of magnets. He wants some idea of

this is timed and i ! Henry is purchasing a number of magnets. He wants some idea of how many he can buy.

On a coordinate plane, the points (3, 1), (6, 2), and (12, 4) are plotted.
Using equivalent ratios, which statements are true about the cost per magnet? Check all that apply.
A. The cost of 2 magnets is $1.
B. The cost of 9 magnets is $3.
C. The cost of 10 magnets is $3.
D. The cost of 4 magnets is $2.
E. The cost of 6 magnets is $2.
F. The cost of 3 magnets is $1.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *