Write the system and solve: Brian sold fruit at his stand. Apples cost $0.40 and pears cost $0.50 each. In an

Write the system and solve:

Brian sold fruit at his stand. Apples cost $0.40 and pears cost $0.50 each. In an afternoon he sold 52 pieces of
fruit and made $24. How many of each did he sell?
*You must show all of your work
*Write your answer as a coordinate: (x, y) or in this case (apples, pears)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *