You buy 14 gallons at p dollars per gallon and pay $48.86. Write an equation to find the price of

You buy 14 gallons at p dollars per gallon and pay $48.86. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one gallon of gasoline


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *